Verkenning naar alternatief voor de Arbeidsvoorwaardenregeling afgerond

92976 laura van gool website
Laura van Gool
3 minuten
Image
overleg
De KNMT heeft de verkenning naar een opvolger van de ingetrokken Arbeidsvoorwaardenregeling (AVR) afgerond. De 3 opties, het Handboek Arbeidsvoorwaarden, een benchmark en een cao, worden op 21 april toegelicht in een webinar voor leden. Daarna volgt een ledenraadpleging onder praktijkhouders, waarvan het bestuur de uitkomsten gebruikt voor het besluit.

Uitkomsten van de verkenning

Een door het bestuur ingestelde commissie heeft onderzocht hoe de AVR kan worden vervangen. Er zijn 3 mogelijke alternatieven: 

  • Een model-handboek Arbeidsvoorwaarden met minimale wettelijke vereisten waaraan werkgevers moeten voldoen.
  • Een jaarlijkse benchmark van salarissen en arbeidsvoorwaarden voor de mondzorg.
  • Een collectieve arbeidsovereenkomst (cao).

Om een goed beeld te krijgen van hoe een cao er voor de mondzorg uit zou kunnen zien, voerde de KNMT verkennende gesprekken met de vakbonden CNV, FNV en AVV. Nu de commissie haar verkenning heeft afgerond, is het tijd voor de volgende stappen: eerst informeren we alle leden via een webinar en daarna volgt een peiling onder praktijkhouders. Vervolgens neemt het bestuur een definitief besluit. 

Voorzitter Hans de Vries: “Ik ben blij met het werk van de commissie, die de voor- en nadelen van de verschillende alternatieven scherp in kaart heeft gebracht. Op basis van hun bevindingen kunnen praktijkhouders nu zelf aangeven welk alternatief het beste past bij de mondzorg. Het webinar en de ledenraadpleging geven daar alle ruimte voor.”

Praktijkhouders kunnen nu zelf aangeven welk alternatief het beste past bij de mondzorg

Voor- en nadelen alternatieven 

Handboek Arbeidsvoorwaarden

Het huidige model-handboek biedt veel vrijheid bij het vaststellen van arbeidsvoorwaarden. Zo kun je als praktijkhouder zelf bepalen hoe loon, vakantiedagen en andere voorwaarden worden ingericht.

Tegelijkertijd zijn er ook beperkingen. Je moet op basis van de minimale wettelijke vereisten je eigen handboek opstellen. Het biedt weinig richting over wat gebruikelijk of redelijk is in de branche. Daarnaast moet je als praktijkhouder zelf nieuwe wet- en regelgeving bijhouden in je handboek. Je blijft met andere praktijken concurreren op arbeidsvoorwaarden en je moet zelf regelmatig met je personeel gesprekken voeren over arbeidsvoorwaarden.

Lees meer over het Handboek Arbeidsvoorwaarden

Benchmark salarissen en arbeidsvoorwaarden

Een (jaarlijkse) vergelijking van lonen en secundaire arbeidsvoorwaarden voor de mondzorg ten opzichte van andere zorgsectoren biedt inzicht in de ontwikkeling daarvan. Daarmee krijg je als praktijkhouder een goed beeld van hoe andere werkgevers hun medewerkers belonen.

Tegelijkertijd zijn er ook beperkingen. Hoewel een benchmark waardevolle informatie verschaft, vergt het veel werk om deze resultaten zelf te vertalen naar de eigen praktijk. Daarnaast moet je als praktijkhouder zelf nieuwe wet- en regelgeving bijhouden in je handboek. En je moet zelf regelmatig met je personeel gesprekken voeren over arbeidsvoorwaarden.

Lees meer over de benchmark 

Collectieve arbeidsovereenkomst (cao)

In een cao leggen praktijkhouders en personeel via hun werkgevers- en werknemersvertegenwoordiging centraal de arbeidsvoorwaarden in de mondzorg vast. Beide partijen moeten bij iedere nieuwe cao instemmen met de afspraken. Je weet met een cao dat je in principe voldoet aan goed werkgeverschap op het gebied van arbeidsvoorwaarden. Een cao biedt duidelijkheid en maakt gesprekken over arbeidsvoorwaarden met eigen personeel in de praktijk makkelijker. Je hoeft niet zelf wet- en regelgeving bij te houden, die worden vanzelf verwerkt in de cao. 

Tegelijkertijd kent een cao ook beperkingen. Dat afspraken centraal worden gemaakt, betekent dat je minder individuele invloed op de uitkomsten kunt uitoefenen. Daarnaast heb je zelf minder vrijheid om keuzes te maken in jouw arbeidsvoorwaardenbeleid. 

Lees meer over de cao

Webinar voor leden op dinsdag 21 april 

Op 21 april organiseren we een webinar voor (praktijkhoudende) leden. Tijdens dit webinar geven we een inkijk in het doorlopen proces en de rol van de Arbeidsvoorwaardencommissie. Daarnaast lichten we de voor- en nadelen van de 3 onderzochte alternatieven verder toe. Er is volop ruimte om vragen te stellen.

Meld je aan

Vervolgstap: ledenraadpleging onder praktijkhouders

Het afronden van de verkenning betekent nog geen definitieve beslissing. Praktijkhouders kunnen hun mening geven via een ledenraadpleging, waarin wordt gevraagd welk alternatief het meest passend is voor de mondzorg. De uitkomsten hiervan en de rapportage van de commissie worden besproken tijdens de Algemene Vergadering op 26 juni.

Arbeidsvoorwaarden in de mondzorg 

Waarom deze verkenning?

Sinds de intrekking van de AVR in 2022 ontbreekt een uniforme regeling voor arbeidsvoorwaarden in de mondzorg. Daarom stelde het bestuur van de KNMT een Arbeidsvoorwaardencommissie in, bestaande uit praktijkhoudende tandartsen en juridische ondersteuning van het KNMT-bureau, om een passend alternatief te onderzoeken. Het doel: duidelijkheid geven aan leden over hoe zij arbeidsvoorwaarden voor ondersteunend personeel kunnen vormgeven.