Een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst? Dit kun je verwachten

48029 Hans Scholten 250px
Hans Scholten
3 minuten
Image
Team in overleg
Team Ledenservice krijgt regelmatig vragen van praktijken die een bezoek krijgen van de Belastingdienst, of zelfs een boekenonderzoek. En hoort ook vaak achteraf terug hoe die zijn verlopen. Wat kun je daarvan opsteken?

De Belastingdienst voert bedrijfsbezoeken uit om inzicht te krijgen in de arbeidsrelaties van organisaties. Het gaat daarbij in de mondzorg vooral om de inzet van zzp-tandartsen. De dienst wil erachter komen of er geen sprake is van verkapte dienstverbanden en schijnzelfstandigheid. Het gaat dus primair om een controle van de praktijkorganisatie.

Verplichte medewerking

Bedrijfsbezoeken worden vooraf aangekondigd bij de praktijkeigenaar en gedaan door belastinginspecteurs. Je bent verplicht de medewerker(s) van de Belastingdienst te ontvangen; je kunt het bezoek dus niet weigeren.

Risicogestuurd en steekproefsgewijs

De Belastingdienst werkt ‘risicogestuurd’; dat wil zeggen dat de dienst ondernemingen kiest waar hogere risico’s worden verondersteld op niet naleven van de regels. Maar, er zijn evengoed bezoeken op basis van een steekproef. En een bezoek kan er ook zijn op basis van een signaal dat iemand bij de dienst heeft afgegeven.

Gesprek met verslag achteraf

Een bedrijfsbezoek bestaat voornamelijk uit een gesprek waarbij de inspecteur vraagt naar de details van aan zzp’ers verstrekte opdrachten. De (model)overeenkomsten worden erbij gepakt, en ook wordt je gevraagd aan te tonen dat je daadwerkelijk werkt zoals is vastgelegd.

Na afloop van het gesprek stelt de inspecteur een verslag op. Alles kan in orde zijn, er kunnen risico’s ten aanzien van de juistheid van de kwalificatie van de arbeidsrelatie zijn geconstateerd en er kunnen afspraken worden gemaakt. Bijvoorbeeld als er een risico is geconstateerd om dat weg te nemen.  Ook is het mogelijk dat er een – diepgravender – boekenonderzoek volgt.

Boekenonderzoek

Bij een boekenonderzoek neemt de inspecteur de loonadministratie, facturen en belastingaangiften onder de loep. Na een dergelijk onderzoek kan de Belastingdienst naheffingen opleggen (voor gemiste belastinginkomsten en sociale premies) en boetes (voor het niet-naleven van de regels). Zeker bij een boekenonderzoek raden we aan om te zorgen dat je er een fiscaal adviseur bij betrekt.

Zorg dat dossiers op orde zijn

Op basis van ervaringen van tandartsen met bedrijfsbezoeken weten we dat het uitermate belangrijk is om je dossiers op orde te hebben.

  1. Zorg dat je werkt met actuele overeenkomsten, die gebaseerd zijn op de goedgekeurde modelovereenkomsten voor de mondzorg.
  2. Controleer voor je een opdracht uitzet of deze zich daarvoor leent (oftewel: kies je voor de juiste arbeidsrelatie?). Gebruik daarvoor de zzp-tool of doorloop daarvoor onze handreiking voor praktijkhouders en het Deliveroo-schema voor de mondzorg 
  3. Zorg dat je werkt volgens de afspraken uit de overeenkomst, en leg dat regelmatig opnieuw vast. Zo bouw je een dossier per opdracht op. Onze zzp-tool helpt je daarbij.
  4. Neem regelmatig je aanpak rond arbeidsrelaties onder de loep: heb ik in loondienst wie in loondienst moet zijn en zijn de zzp-opdrachten inderdaad nog als zodanig geschikt?

Casussen verschillen

We weten uit de ervaringen van leden ook dat casussen van geval tot geval verschillen, en de feedback van de inspecteurs ook. Dat maakt precieze instructies over het opstellen van overtuigende dossiers moeilijk. Wel is duidelijk dat hoe sterker je de Deliveroo-criteria tegemoet kunt komen, hoe beter. Laat je dus op weg helpen met de zzp-tool of onze handreiking en tips voor de verschillende Deliveroo-criteria (de toetsstenen van de Belastingdienst of er al dan niet sprake is van schijnzelfstandigheid).

Zorg dat je zzp’er zijn ondernemerschap kan aantonen

We weten ook dat het ondernemerschap van de ingehuurde zzp-tandarts ook ter sprake komt in de bedrijfsbezoeken. Zorg dus ook dat je goed kunt laten zien dat de zzp’er een echte ondernemer is.  

Ondernemerschap aantonen als zzp’er 

Bedrijfsbezoek op komst? Laat het weten

Krijg je bezoek van de Belastingdienst? Team Ledenservice hoort graag van je. We beantwoorden waar mogelijk je vragen en leren daarnaast graag van je ervaringen.