Rechtszaak kostenonderzoek dient in 2e kwartaal 2027
Om de zaak goed te kunnen voorbereiden en een gelijk speelveld tussen ons en de NZa te creëren vragen we de rechter om de brondata van het kostenonderzoek voorafgaand aan de rechtzaak ook met ons te delen. Voor het einde van dit jaar weten we of de rechter deze toezegging doet.
We willen fundamentele bezwaren laten toetsen
We gaan de bodemprocedure voeren om een aantal fundamentele bezwaren tegen het kostenonderzoek door de rechter te laten toetsen. Het gaat onder andere om kwesties als de waardering van praktijkovernames, over huisvestingskosten en over de manier waarop de arbeidsinzet van praktijkhouders wordt berekend. KNMT-voorzitter Hans de Vries: "Vragen over de toekomst en de toegankelijkheid van de mondzorg zijn blijven liggen. Daarom leggen wij ze voor aan de rechter.”
Ruimte die NZa krijgt, vraagt om zorgvuldigheid
De wet geeft de NZa veel - volgens de KNMT te veel - ruimte om zelf te bepalen hoe zij tarieven berekent. Juist daarom is het des te belangrijker dat zij die ruimte zorgvuldig gebruikt en de belangen van de sector en praktijkhouders kenbaar meeweegt. Wij vinden dat daar in het gevoerde kostenonderzoek te veel aan schort. Aan de grenzen die zelfs aan die ruime bevoegdheid zijn gesteld, mag een rechter de NZa houden - en dat is precies wat wij vragen.
Hoe zat het ook alweer?
De NZa voerde in 2024 en 2025 een kostprijsonderzoek in de mondzorg uit. Daarin wilde de zorgautoriteit de gemiddelde kosten vaststellen die mondzorgpraktijken maken. De uitkomsten van dit onderzoek vormen, samen met een onderzoek naar een geactualiseerd norminkomen van praktijkhouders, de basis voor nieuwe maximumtarieven die tandartsen en orthodontisten sinds 1 januari 2026 mogen rekenen. De KNMT maakte samen met meer dan 4.600 praktijken bezwaar tegen de uitkomsten van het onderzoek en de tarieven die eruit voortvloeien bij de NZa. Nadat de NZa medio juni 2026 de bezwaren van de hand heeft gewezen, maakten we bekend naar de rechter te stappen voor een bodemprocedure. Die dient in het 2e kwartaal van 2027 bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven.